ЗАРУБІЖНИЙ ДОСВІД ДІЯЛЬНОСТІ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ ЩОДО РЕАГУВАННЯ НА ВИПАДКИ НАСИЛЬСТВА ЗА ОЗНАКОЮ СТАТІ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31733/2078-3566/2024-5-2

Ключові слова:

домашнє насильство, насильство за ознакою статі, збройний конфлікт, зарубіжний досвід, правоохоронні органи, поліція

Анотація

Досліджено зарубіжний досвід діяльності правоохоронних органів щодо реагування на випадки насильства за ознакою статі в умовах збройних конфліктів. Проаналізовано міжнародні практики та моделі взаємодії поліції, соціальних служб та громадських організацій, спрямовані на захист прав постраждалих та профілактику гендерного насильства. Розглянуто нормативні акти та політики таких організацій, як ООН та ЄС, котрі встановлюють стандарти для попередження та протидії насельництву в умовах кризових ситуацій. Особливу увагу приділено адаптації успішних зарубіжних методів до умов України, яка перебуває в умовах збройного конфлікту.Проаналізовано роль правоохоронних органів у забезпеченні безпеки жертв, а також ефективність програм соціальної реабілітації та психосоціальної підтримки, що реалізуються за кордоном. Запропоновано рекомендації щодо запровадження міжнародних стандартів і найкращих практик в українських реаліях для покращення взаємодії між державними органами, громадськими структурами та міжнародними організаціями. Дослідження підкреслює важливість інтеграції гендерного аспекту у сферу забезпечення правопорядку для створення більш стійкої та справедливої системи захисту прав людини.Розглянуто також питання підвищення кваліфікації та підготовки працівників правоохоронних органів до роботи в умовах збройного конфлікту та кризових ситуацій.Акцентовано на необхідності створення спеціалізованих підрозділів і програм навчання, орієнтованих на роботу з випадками насильства за ознакою статі, що допоможе забезпечити швидке та чутливе реагування на потреби постраждалих. Представлені матеріали дослідження можуть стати ресурсом для науковців, законодавців і практиків, які працюють над вдосконаленням системи протидії гендерному насильству та покращенням умов захисту прав людини в Україні.Результати дослідження можуть бути використані для вдосконалення національної правової бази та розробки практичних рекомендацій щодо підвищення ефективності діяльності правоохоронних органів у боротьбі з гендерним насильством.

Посилання

UN Handbook for Legislation on Violence against Women. The Advocates for Human Rights.

URL : http://www.stopvaw.org/united_nations_model_legislation.

Коломоєць О. Д. Світовий досвід протидії насильству в сім’ї. Ученые записки Таврического национального университета им. В. И. Вернадского. Серия «Юридические науки». 2011. Т. 24 (63). № 1. С. 202–208.

Zaidi L. Y., Knutson J. F., Mehm J. G. Transgenerational patterns of abusive parenting: analog and clinical tests. Aggressive Behavior. 1989. Vol. 15. No. 2. Р. 137–152.

Мінка Т. Розмежування адміністративної та кримінальної відповідальності за вчинення домашнього насильства. National Law Journal: Theory and Practice. 2019. January. Р. 98–101.

Галай А. О., Галай В. О., Головко Л. О., Муранова В. В. та ін. Міжнародний досвід попередження та протидії домашньому насильству : монографія / за заг. ред. А. О. Галая. Київ : КНТ, 2014. 160 с.

Грозик Л. О. Механізм подолання домашнього насильства: досвід Австрії.

Попередження та протидія насильству у суспільстві (зарубіжний досвід) : зб. тез доп. учасників XXІ студентської наук.-практ. конф. іноземними мовами (м. Харків, 09 квіт. 2020 р.). Харків, 2020. С. 177–178.

Новый французский закон против насилия в семье. rfi. URL : http://ru.rfi.fr/ frantsiya/20100629-novyi-frantsuzskii-zakon-protiv-nasiliya-v-seme.

Легенька М. М. Зарубіжний досвід протидії насильству в сім’ї та можливості використання в Україні. Право і безпека. 2017. № 4 (67). С. 111‒116.

Кримінальний кодекс Республіки Польща. Юридична Фірма Адвокатів та Юристів Kaцпжак – Koвалак. URL : https://yuristvpolshi.com.ua/kriminalnij-kodeks-respubliki-polshha-osnovni- polozhennya/.

Злочин і кара: чому в Європі сімейне насильство під табу. Укрінформ. URL : https://www.ukrinform.ua/rubric-world/2360665-zlocin-i-kara-comu-v-evropi-simejne-nasilstvo-pid- tabu.html.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-27

Як цитувати

ОПАЦЬКИЙ, Р., & КОБКО, Є. (2024). ЗАРУБІЖНИЙ ДОСВІД ДІЯЛЬНОСТІ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ ЩОДО РЕАГУВАННЯ НА ВИПАДКИ НАСИЛЬСТВА ЗА ОЗНАКОЮ СТАТІ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ . Науковий вісник Дніпровського державного університету внутрішніх справ, 15–20. https://doi.org/10.31733/2078-3566/2024-5-2

Номер

Розділ

АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ПРАВООХОРОННОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ