НЕПРАВОВА СУТНІСТЬ СУЧАСНОЇ РОСІЙСЬКОЇ ДЕРЖАВИ (на прикладі справи Саші Скочиленко)
DOI:
https://doi.org/10.31733/2078-3566-2024-1-122-132Ключові слова:
конституція російської федерації, неправова сутність сучасної російської держави, путінський режим, справа Саші Скочиленко, сторона обвинувачення, сторона захисту, юридична аргументація.Анотація
На прикладі кримінальної справи Саші Скочиленко аргументовано тезу про неправову сутність сучасної російської держави, котра є порушницею прав людини не лише в Україні, але й на визнаній конституцією та міжнародними договорами своїй власній території. За відсутності реальної можливості безпосередньо ознайомитися з матеріалами кримінальної справи Саші Скочиленко були використані журналістські публікації, що дають достатнє уявлення про такі важливі для наукового аналізу аспекти цієї справи та перебіг її розслідування й судового розгляду, як: 1) підстави притягнення громадянки російської федерації з антивоєнною позицією до кримінальної відповідальності, а також сутність висунутого їй звинувачення; 2) дані, що характеризують засуджену, необхідні для правильного вирішення цієї справи й ухвалення правосудного вироку; 3) зібрані та представлені в суді докази сторони обвинувачення та сторони захисту (аргументи сторін у справі); 4) експертна оцінка прямих доказів вини Саші Скочиленко у вчиненні інкримінованого їй діяння; 5) зміст обвинувального вироку суду у справі та призначене покарання; 6) поведінка учасників кримінального процесу, передусім тих, які наділені владними повноваженнями (представників прокуратури, котрі підтримували в суді державне обвинувачення, а також суддів), і ставлення цих суб’єктів до обвинуваченої, а згодом підсудної відповідно; 7) ставлення засудженої до своєї справи, а також російського «правосуддя»; 8) ставлення окремих інституцій російської влади і представників громадськості до Саші Скочиленко, її справи, а також інших учасників кримінального процесу. Висвітлення цих важливих аспектів справи Саші Скочиленко визначило алгоритм представленого дослідження та забезпечило досягнення його мети.
Посилання
1. Голубева А. «Суд стал пыткой». Художницу Скочиленко приговорили к семи годам колонии. BBC NEWS. URL : https://www.bbc.com/russian/articles/c51e5dmvg7ro.
2. «Даже сторонники СВО не считают, что я заслуживаю срока» Сашу Скочиленко приговорили к семи годам колонии. Вот как это было. Meduza. URL : https://meduza.io/feature/2023/11/16/dazhe-storonniki-svo-ne-schitayut-chto-ya-zasluzhivayu-sroka.
3. Конституції нових держав Європи та Азії / упоряд. С. Головатий. Київ : Укр. Правн. Фундація ; Вид-во «Право», 1996. 544 с.
4. Скочиленко стала першою в РФ, на кому судова система «випробувала» кримінальне покарання за антивоєнну позицію, – мати художниці. FREEДОМ. URL : https://uatv.ua/uk/skochylenko-stala-pershoyu-v-rf-na-komu-sudova-systema-vyprobuvala-kryminalne-pokarannya-za-antyvoyennu-pozytsiyu-maty-hudozhnytsi/.
5. Справа Скочиленко: суддю російської художниці хочуть підвищити на посаді (відео). FREEДОМ. URL : https://uatv.ua/uk/sprava-skochylenko-suddyu-rosijskoyi-hudozhnytsi-hochut-pidvyshhyty-na-posadi-video/.
6. Художницу Сашу Скочиленко приговорили к 7 годам колонии. Голос Америки. URL : https://www.golosameriki.com/a/skochilenko-7-years-verdict/7357728.html.
7. Художницу Скочиленко приговорили к 7 годам по делу о «фейках» на ценниках. РБК. URL : https://www.rbc.ru/politics/16/11/2023/65560d229a7947f00330ba85.