ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ УТРИМАННЯ НЕПРАЦЕЗДАТНИХ БАТЬКІВ В КРАЇНАХ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2078-3566-2024-4-03

Ключові слова:

правове регулювання, непрацездатні батьки, утримання, соціальний захист, країни Європейського Союзу

Анотація

У статті досліджено правове регулювання утримання непрацездатних батьків у країнах Європейського Союзу. Розглянуто законодавчі підходи до забезпечення матеріальної підтримки літніх та непрацездатних осіб з боку їхніх повнолітніх дітей, а також механізми реалізації цих обов’язків. Особливу увагу приділено порівнянню різних правових систем, включно з континентальним та англосаксонським правом, які по-різному підходять до питань сімейних обов’язків. У статті також проаналізовано роль держави в забезпеченні соціального захисту літніх людей та взаємодію приватних і публічних форм відповідальності за їх утримання. Автор розглядає ключові проблеми в цій сфері, зокрема баланс між особистими обов’язками дітей і державними гарантіями, та пропонує рекомендації для вдосконалення правового регулювання в країнах-членах ЄС. Окремо вивчається питання гендерної рівності в контексті виконання обов’язків щодо утримання батьків: в багатьох країнах ЄС більшу частину послуг за літніми дітьми забезпечують жінки. Проаналізовано практику судового розгляду справи щодо виконання обов’язків утримання батьків у різних юрисдикціях. Особливу увагу приділено соціальним, культурним та економічним факторам, які впливають на реалізацію таких обов’язків. У статті наведено приклади кращих практичних та інноваційних підходів, які можуть бути корисними для інших країн ЄС. Акцентується увага на специфіці реалізації правового регулювання в умовах транскордонної сім’ї, що стає все більш актуальним через мобільність громадян ЄС. Проаналізовано, як різні держави враховують принципи субсидіарності та пропорційності під час вирішення питання про обов’язкове утримання батьків. Дослідження висвітлює питання взаємодії національних правових норм із міжнародними стандартами, як-от Європейська соціальна хартія, а також з рекомендаціями міжнародних організацій, зокрема Ради Європи. Зроблено акцент на правових прогалинах і викликах, які застосовуються в процесі реалізації цих норм, зокрема у зв’язку з різним рівнем соціального забезпечення в державах-членах ЄС. Сформовано висновок, що правове регулювання обов’язку повнолітніх дітей утримувати непрацездатних батьків у країнах Європейського Союзу значно варіюється. Проте в усіх країнах зберігаються моральні зобов’язання дітей піклуватися про своїх батьків, що відображає глибоко вкорінені сімейні цінності та традиції.

Посилання

Вагіна І.В. Зарубіжний досвід правового регулювання укладання договорів між матір’ю, батьком та дітьми. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. 2023. Вип. 75, т. 1. С. 161–166.

Лук’янчук О.І. Обов’язок дітей утримувати батьків за сімейним законодавством України : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.03. Київ, 2019. 18 с.

Лук’янчук О.І. Піклування про непрацездатних, немічних батьків: законодавче закріплення морального обов’язку. Право та державне управління. 2019. № 2 (35). Т. 1. С. 54–59.

Лук’янчук О.І. Умови добросовісного виконання дітьми обов’язку утримувати батьків. Прикарпатський юридичний вісник. 2021. № 3. С. 45–50.

Малишко С.І. Методологія дослідження юридичного обов’язку повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків та механізму його реалізації. Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. 2022. № 2. С. 64–70.

Малишко С.І. Чинники, що впливають на виконання юридичного обов’язку повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків. Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. 2022. Спецвип. № 2. С. 598–604.

Маркович Х.В., Рудак О.М. Принципи правового регулювання сімейних відносин: загальнотеоретичний аспект. Наукові записки Львівського університету. Серія юридична. 2021. № 24. С. 153–156.

Опацький Р.М. Ювенальна політика в Україні: адміністративно-правові засади формування та реалізації : монографія / за наук. ред. д-ра юрид. наук, проф. Б.О. Логвиненка. Дніпро : Дніпроп. держ. ун-т внутр. Справ, 2020. 520 с.

Перепьолкін С.М. Кримінальна відповідальність за ухилення від утримання непрацездатних батьків: зарубіжний досвід. Юридичний вісник. 2015. № 3. С. 45–50.

Підвальна Ю.Ю. Соціальна підтримка сімей одиноких матерів: зарубіжний досвід. Соціальна робота та соціальна освіта. 2018. № 1. С. 85–92.

Яригіна Є.П. Соціальне забезпечення сімей з дітьми: міжнародний досвід. Вісник Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. 2016. № 4. С. 123–130.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-26

Як цитувати

ОПАЦЬКИЙ, Р. (2024). ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ УТРИМАННЯ НЕПРАЦЕЗДАТНИХ БАТЬКІВ В КРАЇНАХ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ. Науковий вісник Дніпровського державного університету внутрішніх справ, (4), 19–25. https://doi.org/10.32782/2078-3566-2024-4-03

Номер

Розділ

ПИТАННЯ ТЕОРІЇ ТА ІСТОРІЇ ДЕРЖАВИ І ПРАВА, КОНСТИТУЦІЙНОГО ТА МІЖНАРОДНОГО ПРАВА