ІНКОРПОРАЦІЯ ЯК ОСНОВНИЙ СПОСІБ СИСТЕМАТИЗАЦІЇ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ПРАЦЮ: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА
DOI:
https://doi.org/10.31733/2078-3566-2022-5-99-104Ключові слова:
систематизація трудового законодавства, інкорпорація, нормативно-правові акти, трудові норми, шляхом зовнішнього опрацювання та об’єднання нормативного матеріалу, вступають у трудові правовідносини, вдосконалення чинного законодавства, інкорпорація може бути офіційною, офіціозною та неофіційною, зовнішня систематизація законодавства, зібрання законодавства.Анотація
Стаття розкриває основний спосіб систематизації інкорпорацію. Інкорпорація може здійснюватися на постійній основі для підтримки трудового законодавства в належному стані, тоді як проводити кодифікацію систематично і постійно немає сенсу, тому що для здійснення такої діяльності відносини у трудовій галузі мають бути більш-менш усталеними, тобто кодифікація здійснюється періодично для безпосереднього оновлення законодавства. Предметом впливу інкорпорації є нормативно-правові акти у сфері праці, на відміну від цього кодифікацію спрямовано на юридичні норми, приписи та правові інститути. Зовнішня форма результату інкорпорації трудового законодавства втілюється у збірниках або зводах законів, а кодифікації – зазвичай у кодексах, основах тощо, як правило, інкорпорація здійснюється для забезпечення зацікавлених осіб текстами нормативно-правових актів, що були піддані інкорпорації, тобто певної категорії осіб, а кодифікація охоплює всіх осіб, що вступають у трудові правовідносини, і в результаті у ній зацікавлені всі. Інкорпорація є окремим способом систематизації трудового законодавства, використання якого має важливе значення для його подальшої кодифікації. В статті висвітлено, що інкорпорація чинного законодавства виражається в повному або частковому об’єднанні в алфавітному, хронологічному, системно-предметному порядку нормативно-правових актів певного рівня в різні збірники, з метою забезпечення зацікавлених осіб текстами відповідних нормативних актів зі всіма їх офіційними змінами та доповненнями. Інкорпорація є такою формою обробки нормативного матеріалу, метою якої є тільки його зовнішнє впорядкування (виправлення друкарських, граматичних і синтаксичних помилок, виключення нормативно-правових актів або частин, що були формально скасовані; опущення преамбул, підписів посадових осіб тощо). Результатом інкорпорації є розміщення правового матеріалу в різних збірниках у певному порядку. Особливість інкорпорації, полягає в тому, що будь-які зміни у змісті актів, поміщених у збірники, зазвичай не вносяться, і зміст правового регулювання по суті лишається незмінним. Саме ця властивість інкорпорації – збереження незмінним змісту нормативного регулювання – відрізняє її від кодифікації і консолідації. Форма викладу змісту нормативних актів інколи зазнає певних досить суттєвих змін, оскільки інкорпорація не являє собою простого відтворення актів у їх первинній редакції. Зазвичай у збірниках чинних нормативних актів тексти останніх друкуються з урахуванням подальших офіційних змін і доповнень. Крім того, у процесі інкорпорації з тексту актів, поміщених у збірник, вилучаються глави, статті (пункти), окремі абзаци й інші частини, визнані такими, що втратили чинність. У збірник вносяться всі такі зміни і доповнення з фіксуванням офіційних реквізитів тих актів, якими внесено відповідні корективи.
Посилання
1. Зайчук О. В., Оніщенко Н. М. Теорія держави і права. Навчальний курс: підр. / за редакцією О. В. Зайчук, Н. М. Оніщенко. Київ: Юрінком Інтер. 2006. 688 с.
2. Кириченко В.М. Теорія держави і права: модульний курс: навч. посібник. Київ : Центр учбової літератури. 2010. 264 с.
3. Скакун О. Ф. Теорія права і держави : підруч. 2-е вид / Теорія права і держави : підруч. Київ : Алерта ; КНТ ; ЦУЛ. 2010. 520 с.
4. Теорія держави і права : підручник / О. М. Бандурка, О. М. Головко, О. С. Передерій та ін. ; за заг. ред. О. М. Бандурки. МВС України, Харків. нац. ун-т внутр. справ. Харків. 2018. 416 с.
5. Загальна теорія держави і права : підруч. для студ. юрид. спец. / М. В. Цвік, В. Д. Ткаченко, Л. Л. Богачова та ін.; під ред.. М. В. Цвіка, В. Д. Ткаченко, О. В. Петришин. Харків : Право. 2002. 432 с.