СИСТЕМА СУБ’ЄКТІВ АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВОГО РЕАГУВАННЯ НА ВИКЛИКИ ТА ЗАГРОЗИ НАЦІОНАЛЬНІЙ БЕЗПЕЦІ УКРАЇНИ: ЇХ ПОВНОВАЖЕННЯ ТА ВЗАЄМОДІЯ
DOI:
https://doi.org/10.31733/2078-3566/2024-5-39Ключові слова:
суб’єкт, національна безпека, адміністративно-правове реагування, система, взаємодія суб’єктів, суб’єкт національної безпекиАнотація
Забезпечення національної безпеки та запобігання зовнішнім і внутрішнім загрозам – одна з головних основ розвитку суспільства і держави. Саме суб’єкти адміністративно-правового реагування на виклики та загрози національній безпеці України забезпечують захист безпеки країни та створюють нові механізми для її зміцнення. Головним суб’єктом є держава, що використовує власні механізми та правові заходи впливу на суспільні відносини і забезпечує ефективне функціонування системи безпеки.Національна безпека в Україні забезпечується державою в особі влади, суспільством в особі громадян та іншими допоміжними суб’єктами в особі волонтерів, організацій тощо. Ця структура суб’єктів має вертикальну будову.Проте найважливішим суб’єктом завжди буде держава, яка відповідно до Конституції і внутрішнього законодавства гарантує безпеку всіх громадян на території України, а також захист і заступництво своїм громадянам поза межами країни. Далі за цією будовою йде суспільство, а саме українці, які своїми діями сприяють органам державної влади у забезпечені надійної та захищеної системи національної безпеки, а вже після – допоміжні суб’єкти, які частково виконують заходи щодо покращення та забезпечення стабільного захисту національної безпеки України.У представленому дослідженні сформовано поняття «суб’єкт забезпечення національної безпеки», проаналізовано повноваження таких суб’єктів та їхню взаємодію у сфері забезпечення національної безпеки.Висвітлено власне бачення щодо класифікації суб’єктів за їх повноваженнями відповідно до проведеного аналізу нормативної бази України.Зауважено на проблемних питаннях щодо відсутності належної та достатньої взаємодії між суб’єктами, що, як наслідок, спричиняє дублювання виконання одного й того самого завдання щодо забезпечення національної безпеки різними органами влади, а отже, призводить до неефективності такої діяльності.
Посилання
Адміністративне право. Загальна частина : навч. посібник. Київ : Центр учбової літератури, 2011. 216 с.
Колпаков В. К. Адміністративне право України : підруч. Київ : Юрінком Інтер, 1999. 736 с.
Про основи національної безпеки України : Закон України від 19.06.2003. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/964-15 (втратив чинність).
Конституція України від 28.06.1996. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр.
Про національну безпеку України : Закон України від 21 червня 2018 р. Відомості Верховної Ради України. 2018. № 31. Ст. 241.
Ліпкан В. А. Національна безпека України : навч. посібник. Київ : КНТ, 2019. 576 с.
Ворона П. В., Мучник А. М. Держане будівництво і місцеве самоврядування в Україні : навч.-метод. посібник. Полтава : ПП Шевченко, 2010. 98 с.
Шипілова Л. М. Стратегічне планування у сфері національної безпеки : курс лекцій. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2023. 143 с.
Житний П. В., Карамишева Г. М. Вплив економічного аналізу на систему економічної безпеки банківської діяльності. Економіка, підприємництво, менеджмент. 2011. № 23 (ІІ). С. 231–235.
Москвич Л. М. Ефективність судової системи: концептуальний аналіз : монографія. Харків : Видавництво «ФІНН», 2011. 384 с.
Про Раду національної безпеки і оборони України : Закон України від 05.03.1998. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/183/98-вр#Text.
Ковальський В. С., Білоус В. Т., Демський С. Е. та ін. Суд, правоохоронні та правозахисні органи України : навч. посібник. Київ : Юрінком Інтер, 2022. 320 с.
Як Бюро економічної безпеки боротиметься з порушниками під час війни. Судово- юридична газета. URL: https://sud.ua/ru/news/ukraine/232311-yak-byuro-ekonomichnoyi-bezpeki- borotimetsya-z-porushnikami-pid-chas-viyni.