ВІДЕОЗАПИС ЯК СПОСІБ ФОРМУВАННЯ СУДОВИХ ДОКАЗІВ
DOI:
https://doi.org/10.31733/2078-3566-2023-1-240-245Ключові слова:
технічні засоби фіксації, відеозапис, процесуальні дії, слідчі дії, допит, обшук, слідчий, процесуальні гарантії, протокол слідчої дії.Анотація
Стаття присвячена проблематиці використання сучасних наукових досягнень у процесі кримінального судочинства. Звертається увага на те, що під час розкриття та розслідування кримінальних правопорушень з давніх часів використовують надбання різних галузей знань. На початковому етапі такі знання використовувалися для з’ясування обставин кримінального правопорушення (встановлення причин смерті, дійсності чи підробленості відповідного документа тощо). З часом необхідність застосування спеціальних знань у кримінальному судочинстві знаходить закріплення у відповідних нормативних документах. У Кримінальному процесуальному кодексі України (далі – КПК України) визначається перелік обставин, для з’ясування яких в обов’язковому порядку має призначатися експертиза. Окрім того, для фіксації процесу і результатів проведення процесуальних дій починають застосовувати фотозйомку, а у подальшому кінозйомку і відеозапис. Ці способи фіксації процесуальної діяльності поступово набувають поширення, що сприяє повноті, об’єктивності та всебічності відображення процесу слідчих дій та отриманих результатів. Відеозапис процесуальної діяльності в сучасних умовах набуває особливого значення. В умовах воєнного стану і ведення бойових дій не завжди у слідчого є об’єктивна можливість скласти протокол на місці проведення слідчої дії, а об’єктивно і повно зафіксувати її процес та результати є вкрай необхідним. У такому разі допомагає повний відеозапис процесуальної дії з наступним оформленням протоколу її проведення. Також варто зазначити, що відеозапис слід розглядати не тільки як ефективний і об’єктивний спосіб фіксації ходу проведення процесуальної дії і отриманих результатів. Він є процесуальною гарантією забезпечення прав та законних інтересів учасників слідчої дії від можливих порушень або обмежень з боку осіб, які проводять слідчу дію. У низці випадків, передбачених КПК України, відеозапис звільняє слідчого від обов’язку запрошувати до участі в слідчих діях понятих.
Посилання
1. Сокуренко В. В. Технології та інструментальні засоби сучасного кримінального аналізу. Застосування інформаційних технологій у діяльності НПУ : матеріали науково-практ. семінару (м. Харків, 21 грудня 2018 р.) / МВС України, Харк. нац. ун-т внутр. справ. Харків : ХНУВС, 2018. С. 7–8.
2. Пефтієв Д. О., Панченко Є. В. Засади побудови ефективної системи відеонагляду (етапи та суб’єкти реалізації). Застосування інформаційних технологій у діяльності НПУ : матеріали науково-практ. семінару (м. Харків, 21 груд. 2018 р.). Харків. ХНУВС, 2018. С. 12–14.
3. Криміналістика : підруч. / за заг. ред. В. В. Пясковського. 2-е вид., перероб. і доп. Київ : Філія вид-ва «Право», 2020. 752 с.
4. Гапонюк М. Огляд ЗМІ: відеозапис як засіб доказування. Національна Асоціація Адвокатів України. Рада адвокатів Київської області. URL : https://radako.com.ua/news/oglyad-zmi-videozapis-yak-zasib-dokazuvannya.
5. Лук’янчиков Є. Д., Лук’янчиков Б. Є. Інститут понятих в системі процесуальних гарантій захисту прав особи. Сучасні виклики та актуальні проблеми судової реформи в Україні : матеріали V Міжнародної науково-практ. конф. (м. Чернівці, 29 жовтня 2021 р.). Чернівці, 2021. С. 224–226.
6. Кримінальний процес : підруч. / за заг. ред. О. В. Капліної, О. Г. Шило. Харків : Право, 2019. 584 с.
7. Криміналістика : підруч. / за ред. В. В. Тіщенка. Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2017. 556 с.
8. Кримінальний процес : підруч. / Л. Д. Удалова, В. В. Рожнова, Д. П. Письменний та ін. ; за заг. ред. Д. П. Письменного, Л. Д. Удалової, М. А. Погорецького, С. С. Чернявського. Київ : «Центр учбової літератури», 2022. 780 с.
9. Тертишник В. М. Кримінальний процес України : підруч. 7-е вид, доп. і перероб. Київ : Алерта, 2017. 840 с.