ПСИХОЛОГІЧНЕ ВИГОРАННЯ ПОЛІЦЕЙСЬКИХ ПІСЛЯ ЗАСТОСУВАННЯ ВОГНЕПАЛЬНОЇ ЗБРОЇ НА УРАЖЕННЯ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31733/2078-3566-2023-4-256-261

Ключові слова:

психологічне вигорання, поліцейський, вогнепальна зброя, екстремальні ситуації, професійна підготовка.

Анотація

Сучасна поліцейська професія вимагає високої готовності до небезпеки і стресових ситуацій, зокрема застосування вогнепальної зброї на ураження для забезпечення особистої безпеки поліцейського та захисту інших громадян від нападу, що загрожує їх життю та здоров’ю. У статті ретельно проаналізовано психологічні аспекти, які виникають у поліцейських після таких подій, з фокусом на психологічному вигоранні. Аналізовано поняття професійного вигорання та його зв’язок із застосуванням вогнепальної зброї. Вказано на фактори, які сприяють виникненню вигорання та можливі наслідки для якості роботи поліцейських. У статті розглянуто психологічний стрес, який виникає внаслідок застосування вогнепальної зброї, тривожність та інші психічні наслідки для поліцейських. Велика увага приділяється професійному вигоранню, яка може стати наслідком постійного контакту з екстремальними ситуаціями та використанням сили. Розглянуто ситуації, які призводять до високого психологічного стресу для поліцейських під час застосування вогнепальної зброї на ураження. Це містить масові бійки, збройні напади та інші небезпечні події, де критично важливо реагувати швидко та рішуче. Дослідження також містить аналіз факторів, які впливають на психологічне здоров’я поліцейських після застосування вогнепальної зброї та можливих стратегій для запобігання психологічному вигоранню. Розглянуто можливі психологічні наслідки для поліцейських, такі як посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), тривожність та інші симптоми, які можуть виникнути після таких ситуацій. Надано практичні рекомендації для поліцейських та службовців у галузі психологічної підтримки та самозахисту. Зрештою у статті подано детальний огляд психологічних аспектів застосування вогнепальної зброї поліцейськими та важливі висновки для подальшого дослідження й розвитку психологічної підтримки для цієї важливої професійної групи.

Посилання

1. Шепітько В. Ю., Коновалова В. О. Юридична психологія : підручник. 3-є вид., перероб. і допов. Харків : Право, 2019. 288 с.

2. Остапович В. П., Бабенко В. Г., Кирієнко Л. А. Психологічна та фізична готовність особистості до дій в екстремальних ситуаціях : практ. посіб. / за ред. В. О. Криволапчука. Київ : ДНДІ МВС України, 2016. 84 с.

3. Криволапчук В. О., Кушнарьов С. В., Слівінський В. Р. Профілактика професійної деформації працівників органів внутрішніх справ : навч.-метод. посіб. Київ: Нац. акад. внутр. справ, 2014. 68 с.

4. Євдокімова О. О., Жданова І. В., Швець Д. В. Психологія у професійній діяльності поліції : навч. посіб. / за ред. В. В. Сокуренка. Харків : ХНУВС, 2018. 426 с.

5. Литвин В. В. Формування та розвиток професійної компетентності патрульного поліцейського. Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. 2018. № 1(106). С. 277–287.

6. Савчин М. В. Вікова психологія : навч. посіб. Київ : Академвидав, 2005. 350 с.

7. Малічевський В. І. Психологія застосування вогнепальної зброї на ураження : деякі соціокультурні та практичні аспекти. Наукові записки. 2001. Вип. 2. С. 191–195.

8. Волков Ю. Підвищення ефективності забезпечення особистої безпеки працівників поліції в ситуаціях із застосуванням вогнепальної зброї. Правові аспекти застосування прийомів рукопашного бою при силовому затриманні та проблемні питання надання домедичної допомоги : матеріали Всеукр. круглого столу (м. Дніпро, 5 лют. 2021 р.). Дніпро : ДДУВС, 2021. С. 113–115.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-10-04

Як цитувати

ВОЛКОВ, Ю. (2024). ПСИХОЛОГІЧНЕ ВИГОРАННЯ ПОЛІЦЕЙСЬКИХ ПІСЛЯ ЗАСТОСУВАННЯ ВОГНЕПАЛЬНОЇ ЗБРОЇ НА УРАЖЕННЯ. Науковий вісник Дніпровського державного університету внутрішніх справ, (4), 256–261. https://doi.org/10.31733/2078-3566-2023-4-256-261

Номер

Розділ

ПСИХОЛОГО-ОСВІТНІ ТА ЛІНГВІСТИЧНІ АСПЕКТИ ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ, ПРАВОТВОРЕННЯ ТА ПРАВОЗАСТОСУВАННЯ