ТАКТИКО-ПСИХОЛОГІЧНИЙ ВПЛИВ СЛІДЧОГО (ДЕТЕКТИВА) НА ОСІБ, ЯКІ БЕРУТЬ УЧАСТЬ У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННІ
DOI:
https://doi.org/10.31733/2078-3566-2023-5-157-164Ключові слова:
детектив, кримінальний процес, криміналістика, кримінальне провадження, норми права, психологія, слідчий, учасники.Анотація
Викладено правові основи та перспективи розвитку криміналістики, судової психології та кримінального процесуального права в світлі правової реформи в України. Розглянуто особливості тактико-психологічного впливу слідчого (детектива) на осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні. Надано на розгляд та обговорення загалу власна (авторська) методологія вирішення ряду проблемних ситуацій, які можуть виникнути у практичній діяльності працівника правоохоронних органів України. Обґрунтована необхідність ефективної співпраці працівників правоохоронних органів, спеціалістів у галузі криміналістики та судової психології з метою якісного та об’єктивного виконання завдань кримінального провадження, дотримання загальних засад кримінального процесу та покращення інноваційної політики України загалом. Авторами визначено та надано власний перелік правових позицій і техніку можливого протистояння процесуально-правовим прийомам та хитрощам підслідного. Надано методологічну основу щодо визначення під час допиту свідка або підозрюваного елементів брехні, обмови, промовки та навіювання. Розкривається значення та надається оцінка цим новелам в системі права, криміналістики, судової психології та кримінального процесу у цілому. Зроблені висновки та надані рекомендації щодо узгодженого застосування норм діючого законодавства у практичній діяльності слідчого, детектива та криміналіста. Привернуто увагу на необхідність подальшої наукової співпраці вчених, спеціалістів у галузі матеріального та процесуального права.
Посилання
1. Конституція України. Відомості Верховної Ради України (ВВР). 1996. № 30. Cт. 141 (редакція станом на 01.01.2020). URL : http://zakon.rada.gov.ua.
2. Кримінальний процесуальний кодекс України. Відомості Верховної Ради України (ВВР). 2013. № 9-10, № 11-12, № 13. Cт. 88 (редакція станом на 24.08.2023). UR : http://zakon.rada.gov.ua.
3. Кримінальний кодекс України. Відомості Верховної Ради України (ВВР). 2001. № 25-26. Cт. 131 (редакція станом на 11.08.2023). URL : http://zakon.rada.gov.ua.
4. Копанчук В.О., Осмолян В.А., Кравчук О.В. «Рефлексія» як запорука результативності слідчо-криміналістичної тактики у реалізації завдань кримінального провадження. Науково-практичний журнал з проблем конституційного, цивільного, кримінального, екологічного та інших галузей права «Наше Право». 2023. № 1. С. 58-66.
5. Пол Екман. Теорія брехні. Як визначити брехуна в бізнесі, політиці та приватному житті. Київ : КМ-Букс, 2021. 320 с.