ЗАПОБІГАННЯ ТА ПРОТИДІЯ ДОМАШНЬОМУ НАСИЛЬСТВУ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ: ВИКЛИКИ ТА ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ
DOI:
https://doi.org/10.31733/2078-3566-2023-5-145-150Ключові слова:
правовий режим воєнного стану, домашнє насильство, адміністративна відповідальність, форми домашнього насильства, протидія правопорушенням.Анотація
Повномасштабне вторгнення військ країни-агресора на територію України не зупиняє вчинення правопорушень, які були поширеними в нашій державі у мирний час. Так, одним із таких правопорушень є домашнє насильство, яке виступає таким явищем, яке у період воєнного стану може лише загострюватися і при цьому залишатися невидимим. В статті проаналізовано особливості та актуальні аспекти запобігання та протидії вчиненню домашнього насильства в умовах дії правового режиму воєнного стану. Нами було здійснено дослідження нормативно-правових актів, які регулюють норми протидії домашньому насильству, а також здійснено аналіз наявних в умовах сучасності змін національного законодавства України, які набрали чинності після введення правового режиму воєнного стану. Крім того, в даній статті було звернено увагу на можливі напрями удосконалення наявних на сьогодні засобів та способі запобігання та протидії домашньому насильству, а також звернено увагу на суб’єктів, які уповноваженні на здійснення такої діяльності. Зокрема, в статі визначено, що домашнє насильство в Україні під час дії правового режиму воєнного стану не втратило своєї та проблема набрала поширеності в суспільстві, в умовах сьогодення. Щодо способів та засобів запобігання та попередження вчинення домашнього насилля саме в умовах воєнного стану, визначено, що доцільним є проведення регулярних профілактичних бесід із сім’ями, які пережили виїхали із тимчасово окупованих територій: сім’ями, які втратили близьких родичів; сім’ями, в яких близькі родичі воєнні тощо. Тобто, під час воєнного стану досить важливо, щоб загальні та спеціалізовані служби підтримки постраждалих осіб здійснювали належні профілактичні заходи щодо попередження насильства в сім’ї.
Посилання
1. Про Національну поліцію: Закон України від 02.07.2015 року. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580 19#Text.
2. Про запобігання та протидію домашньому насильству: Закон України від 07.12.2017 року. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2229 19#Text.
3. Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок та домашньому насильству та боротьбу із цими явищами. URL : https://ips.ligazakon.net/document/mu11251.
4. Понад 200 кримінальних проваджень за статтею «домашнє насильство» відкрито на Дніпропетровщині цьогоріч. Суспільство. Веб сайт, 2023. URL : https://www.poglyad.info/ 2023/11/03/ponad 200 kryminalnyh provadzhen za statteyu domashnye nasylstvo vidkryto na
dnipropetrovshhyni tsogorich/.
5. Андрєєнкова В. Л., Байдик В. В., Войцях Т. В. Запобігання та протидія проявам насильства: діяльність закладів освіти: метод. посібник. Київ : ФОП Нічога С. О., 2020. 196 с.
6. Фоменко А., Шаблистий В. Особливості правового забезпечення протидії домашньому насильству в Україні в умовах воєнного стану. Науковий вісник ДДУВС. 2022. С. 16 23.
7. Романцова С., Устрицька Н., Гловюк І. Кваліфікація та основи методики розслідування домашнього насильства: навч. посібник ; за ред. І. Гловюк., Н. Лащук, С. Романцової. Львів : Львів. держ. ун т внутр. справ, 2022. 404 с.
8. Пундор Ю. О. Про необхідність запобігання та протидії домашньому насильству в умовах воєнного стану. Часопис Київського університету права, 2023. С. 117 120.
9. Актуальні проблеми сімейного насильства: монографія / Т. О. Перцева та ін.: за ред. Т. О. Перцової та В. В. Огоренко. Дніпро, 2021. С. 143 144 с.
10. Запобігання та реагування на гендерно зумовлене насильство під час війни та в післявоєнних умовах: досвід та рекомендації жіночих громадських організацій / І. Адільханян та ін. Відень: WAVE, 2022. С. 8.
11. Блага А.Б., Адащик А.С. Динаміка домашнього насильства в умовах війни. Юридичний науковий електронний журнал. 2023. С. 355 358.