ЗЛОЧИННІСТЬ ЯК ОСНОВНИЙ НЕГАТИВНИЙ ЧИННИК У ПОБУДОВІ ПРАВОВОЇ ДЕРЖАВИ: ДО ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТТЯ, СУТНОСТІ ТА ОЗНАК
DOI:
https://doi.org/10.31733/2078-3566-2021-1-189-193Ключові слова:
злочинність, правова держава, детермінанти, сутність, ознаки злочинності.Анотація
Здійснено аналіз поняття, сутності та ознак злочинності як деструктивного фактора в розбудові правової Української держави. Установлено, що поняття «правова держава» охоплює обов’язкове гарантування визначених законом прав і свобод людини та громадянина на основі принципу верховенства права виключно в інтересах громадян. Додатково аргументовано обов’язок держави (у вигляді її інституцій) створювати належні умови для рівного використання всіма громадянами своїх прав і свобод. Наголошено, що детермінанти злочинності, які одночасно виступають її ознаками, деструктивно впливають на основи державності, що негативно відображається як на функціонуванні всіх державних інститутів, так і на можливості їх подальшого розвитку в умовах боротьби із зовнішніми руйнівними факторами. Серед найбільш точних і детальних ознак злочинності визначено такі, як протиправність, систематичність і масовість. З’ясовано, що взаємопов’язаність деструктивного впливу злочинності як соціального прояву з процесом розбудови правової держави обумовлена тим, що основний об’єкт злочинних посягань – базова характеристика правової держави, а це обумовлює дуалістичний характер такого явища: потребує, з одного боку, належного забезпечення, а з іншого – протидії деструктивним факторам. Акцентовано, що злочинність на сучасному етапі, з урахуванням особливостей її структури, обсягів зростання та елементів системи, а також інших поточних характеристик, формує основну загрозу для стабільного та послідовного розвитку інституту демократії в Україні, який є запорукою та однією з необхідних умов утвердження правової держави, створення стандартів дотримання прав і свобод людини та громадянина. Перспектива подальшого наукового опрацювання зазначеної тематики полягає у визначенні заходів оптимізації механізму реагування на злочинність у контексті забезпечення правової державності.
Посилання
1. Політологія для вчителя: навч. посібн. для студ. педаг. ВНЗ / за заг. ред. К. О. Ващенка, В. О. Корнієнка. Київ : Вид-во ім. М. П. Драгоманова, 2011. URL : http://posibnyky.vntu. edu.ua/politolog/84..htm.
2. Заєць А. П. Правова держава в Україні: концепція і механізм реалізації: автореферат дис. … д-ра юрид. наук : 12.00.01 / Київ. ун-т ім. Т. Шевченка. Київ, 1999. 36 с.
3. Корнієнко В. О. Державна влада та права людини у правовій державі: проблеми та перспективи взаємовідносин. Актуальні проблеми держави та права. 2008. Вип. 2. С. 98–104.
4. Гринюк Р. Ф. Ідея правової держави: теоретико-правова модель і практична реалізація. Київ : Концерн «Видав. дім «Ін Юре», 2004. 388 с.
5. Куц В. Поняття злочинності. Науковий часопис Національної академії прокуратури України. 2016. № 2. Ч. 2. С. 34–39. URL : http://www.chasopysnapu.gp.gov.ua/chasopys/ua/pdf/10-2016/02/kuts.pdf.
6. Литвак О. М. Держава і злочинність : монограф. Київ : Атіка, 2004. 304 с.
7. Криминология : учеб. для учеб. зав. МВД Украины / В. Г. Лихолоб, В. П. Филонов, О. И. Коваленко, А. Е. Михайлов ; под ред. В. Г. Лихолоба и В. П. Филонова. Киев [б. в.] ; Донецк [б. в.], 1997. 398 с.
8. Кримінологія: Загальна та Особлива частини : підруч. / В. В. Голіна, Б. М. Головкін, М. Ю. Валуйська, О. В. Лисодєд та ін.; за ред. В. В. Голіни і Б. М. Головкіна. Харків : Право, 2014. 514 с.
9. Британська О. Суб’єкти запобігання злочинності неповнолітніх в Україні. Jurnalul juridic national: teorie şi practică. 2019. С. 124–127.