МУНІЦИПАЛЬНА ВАРТА В УКРАЇНІ: СУЧАСНИЙ СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ ДІЯЛЬНОСТІ
Ключові слова:
муніципальна варта, комунальне підприємство, публічний порядок і безпека, примус, взаємодія.Анотація
У статті досліджено проблему діяльності муніципальної варти в Україні та визначено перспективи її подальшої діяльності. Наголошено на тому, що поширеною європейською тенденцією сучасності є децентралізація поліції та реалізація принципу спільної відповідальності за стан публічної безпеки і порядку на території поліцейського обслуговування, що є втіленням загальної практики "Community policing". Остання успішно імплементована у діяльність поліцейських структур багатьох розвинутих країн світу. Зроблено висновок, що це передбачає делегування окремих поліцейських функцій недержавним структурам, що дозволяє певною мірою "розвантажити" державну поліцію від розгляду і вирішення ординарних конфліктних ситуацій та типових правопорушень, що не вирізняються високим ступенем суспільної небезпеки. Для підтримання рівня правопорядку на належному рівні місцевими органами влади в Україні створюються принципово нові структури, наділені окремими поліцейськими функціями – муніципальна варта. Обґрунтовано, що зосередження значних повноважень в межах однієї інституції на території громади матиме наслідком посилення корупційних ризиків та потенційних зловживань службовим становищем. А тому прерогативу муніципальної варти на здійснення охоронної діяльності доцільно відкинути. З іншого боку, законодавче закріплення цього інституту вимагає, насамперед, визначення принципів і стандартів діяльності підрозділів муніципальної варти, їхнє впорядкування та облік. Без цього вести мову про належний контроль і нагляд за цією інституцією вбачається неможливим. Перспективним напрямками діяльності муніципальної варти в Україні визначено наступні: а) прийняття базового Закону; б) стандартизація – прийняття Типового статуту; в) встановлення граничних меж чисельності особового складу та фінансування; г) уніфікація однострою.
Посилання
1. Про Національну поліцію: Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19#Text.
2. Логвиненко Б. О., Кравченко І. С. Взаємодія поліції та суспільства на засадах партнерства в діяльності підрозділів превентивної діяльності: Методичні рекомендації. Дніпро: Дніпроп. держ. ун-т внутр. Справ. 2018. 20 с.
3. Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону: Закон України від 22.06.2000 № 1835-III. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1835-14#Text
4. Орлов В. А. Правові засади становлення муніципальної варти в Україні. Правовий часопис Донбасу. 2019. 1(66). С. 62-69.
5. Шевченко С. І. Участь муніципальної варти у підтримані громадського порядку: вітчизняний та зарубіжний досвід. Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. 2021. Спец. вип. № 2 (115). С. 549-553
6. Орлов В. А. Недержавні суб’єкти правоохоронної діяльності: їх правовий статус та роль у забезпеченні правопорядку в Україні URL : https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id= 3759626.
7. Проект Закону про муніципальну варту. № 2890 від 18.05.2015. URL : https://ips.ligazakon.net/document/view/jh28a00a?ed=2015_05_18
8. АМУ сподівається, що новобраний парламент підтримає законопроект «Про муніципальну варту». 24 липня 2019. URL : https://www.auc.org.ua/novyna/amu-spodivayetsya-shcho-novobranyy-parlament-pidtrymaye-zakonoproekt-pro-municypalnu-vartu.
9. Вдовиченко О. М. Організація забезпечення громадського порядку органами місцевого самоврядування в ЄС: вивчення позитивного досвіду. Південноукраїнський правничий часопис. 2018. № 4. Ч. 1. С. 3-7.
10. Топчій Ю. М. Адміністративно-правові аспекти діяльності комунальних охоронних підприємств (муніципальної варти). Дис. д-ра філос. 081 право. Одеса. 2019. 247 с.
11. Статут Комунального підприємства «Муніципальна варта» Дніпровської міської ради. URL : https://dniprorada.gov.ua/upload/editor/statut_pidpriemstva.pdf.