ЗМІСТ ПРИНЦИПУ ПІДЗВІТНОСТІ ТА ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ: ЗАРУБІЖНИЙ ДОСВІД
Ключові слова:
підзвітність, відповідальність, місцеве самоврядування, децентралізація, євроінтеграція.Анотація
У статті досліджено зміст принципу підзвітності та відповідальності органів місцевого самоврядування крізь призму законодавства та наукових досліджень зарубіжних країн. Наголошено, що після підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом та отримання статусу кандидата на членство у співдружності, інтеграція України до ЄС і НАТО як загальнонаціональний консенсус вийшла на більш якісний рівень. Реформа децентралізації влади, що є частиною євроінтеграційного курсу, об’єктивно пов’язана із рецепцією кращих практик функціонування місцевої влади в зарубіжних країнах. Акцентовано увагу на тому, що на відміну від моделей місцевого врядування та діяльності органів, що його представляють, зарубіжний досвід реалізації принципу підзвітності та відповідальності органів місцевого самоврядування у вітчизняній і зарубіжній науці досліджено на недостатньому рівні. Зауважено, що однією з важливих передумов реалізації різноманітних місцевих інтересів є формування дієздатних територіальних громад, законодавче визначення їх статусу і компетенції, впровадження принципів ефективного самоврядування. Україна перебуває на визначальному етапі реформи децентралізації, що має принципово змінити підходи до соціального призначення місцевого самоврядування, законодавчого регулювання діяльності органів місцевого самоврядування відповідно до європейських стандартів. З огляду на це має відбутися посилення функціональної ролі органів місцевого самоврядування у поєднанні із підзвітністю та відповідальністю за свою діяльність. Зроблено висновок про наявність спільних позицій у трактуванні підзвітності та відповідальності місцевої влади у наукових працях зарубіжних авторів та законодавстві країн-членів ЄС. Підзвітність передбачає, що органи і посадові особи місцевого самоврядування повинні звітувати про свою діяльність із врахуванням пропозицій громадськості шляхом надання інформації через відповідні засоби так, щоб була можливість для внутрішнього та зовнішнього моніторингу. Підкреслено, що підзвітність має розглядатися у поєднанні із відповідальністю та розкрито її зміст.
Посилання
1. Фукуяма Ф. Політичний порядок і політичний занепад. Від промислової революції до глобалізації демократії / пер. з англ. Т. Цимбал і Р. Корнута. Київ : Наш формат. 2019. 608 с.
2. Петришин О. О. Правові засади місцевого самоврядування в зарубіжних країнах та Україні: теоретико-правовий та порівняльний аналіз: монограф. Харків : Право. 2014. 189 с.
3. Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні : розпорядження Кабінету Міністрів України від 1 квіт. 2014 р. № 333-р. Офіційний вісник України. 2014. № 30. Ст. 831.
4. Iñaki Albisu Ardigó. Local government accountability mechanisms. U4 AntiCorruption Resource Centre, Chr. Michelsen Institute. 2019. URL : https://www.u4.no/publications/local-government-accountability-mechanisms.
5. Наливайко О. І. Державний контроль у системі місцевого самоврядування в Україні: проблеми теорії та практики. Право і суспільство. 2015. №. 3 (2). С. 22-28.
6. Чернеженко О. М. Конституційні основи місцевого самоврядування в державах-учасницях Європейського Союзу і в Україні: дис. ... д-ра юрид. наук : 12.00.02 / Національна академія внутрішніх справ. Київ. 2019. 521 с.
7. Комарова К., Ковальчук Н. Ключові принципи забезпечення транспарентності в діяльності органів місцевого самоврядування. Аспекти публічного управління. 2021. Т. 9. № 2. С. 28-34.
8. Коршун А. О. Принцип гласності і відкритості діяльності органів судової влади: монограф. Київ : Хай-Тек Прес. 2022. 192 с.
9. Петришин О. О. Реформа місцевого самоврядування: досвід Латвії. Інформація і право. 2020. 2(33). С. 158-169.
10. Сприндис С. І. Організація місцевого самоврядування у країнах ЄС з огляду на досвід Франції та Польщі. Часопис цивілістики. Вип. 39. С. 41-49.
11. Лациба М. В., Лукарія І. М., Ващук-Огданська О. Д. Місцева демократія в Україні: нові стандарти. Київ : Агенство «Україна». 2013. 236 с.
12. Лендьел М. Місцева демократія у країнах Центральної і Східної Європи: монограф. Ужгород : Мистецька лінія. 2011. 688 с.
13. Наливайко Л. Р., Коршун А. О. Методологія пізнання принципу гласності і відкритості діяльності органів судової влади. Visegrad Journal on Human Rights. 2022. № 2. С. 81-86.
14. Nalyvaiko L., Chepik-Trehubenko O. Application of the principle of the rule of law international and national courts. KELM (Knowledge, Education, Law, Management). 2022. 4(48). Р. 413-419. Doi : https://doi.org/10.51647/kelm.2022.4.65.
15. Куйбіда В. С., Толкованов В. В. Досвід впровадження стандартів доброго врядування на місцевому рівні в Україні та інших європейських країнах: зб. yаук.-аналітичних та навч.-метод. матеріалів, нормативно-правових актів з питань впровадження стандартів доброго врядування на місцевому рівні. Київ : Поліграфічний Центр «Крамар». 2010. 258 с.
16. European Code of Conduct for all Persons Involved in Local and Regional Governance. 35th Session Report CG35(2018)12final. 7 November 2018. URL : https://rm.coe.int/16808d3295.
17. Крупник А., Орлова А. Принципи доброго врядування: європейський досвід та українські реалії. UPLAN. 13 листопада 2020. URL : https://uplan.org.ua/analytics/pryntsypy-dobroho-vriaduvannia-ievropeiskyi-dosvid-ta-ukrainski-realii/.
18. Наливайко Л. Р., Чепик-Трегубенко О. С. Децентрализация публичной власти в условиях формирования гражданского общества и евроинтеграции Украины. Legea si Viata. 2017. 1/2(301). С. 121-125.
19. Наливайко І. О. Сучасні механізми запобігання та протидії корупції в україні. The 5th International scientific and practical conference "Science, innovations and education: problems and prospects"(December 8-10, 2021). CPN Publishing Group, Tokyo, Japan. 2021.
20. «Прозора Україна»: методика впровадження завдань / за ред.: О. Газізової, П. Фенриха; пер. з польськ. М. Братко. Щецин. Черкаси. Інст. дем. ім. Пилипа Орлика, Wyzsza Skola Administracji Lokalnej w Szczecinie, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Centrum Sckoleniowe w Szczecinie. 2008. 148 с.