КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВА І КРИМІНАЛІСТИЧНА КЛАСИФІКАЦІЯ ЗЛОЧИНІВ, ПОВ’ЯЗАНИХ З ПОЖЕЖАМИ

Автор(и)

  • Катерина Покраса Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ

DOI:

https://doi.org/10.31733/2078-3566-2022-5-303-307

Ключові слова:

кримінальні правопорушення, кваліфікація, розслідування, спосіб вчинення злочину, пожежа, підпал.

Анотація

В статті розглянуто кримінально-правова та криміналістична класифікація злочинів, пов’язаних з пожежами. Наголошено, що кримінальним законодавством України передбачено кілька видів злочинів, у механізмі вчинення яких має місце пожежа. Це різноманітні злочини, склади яких сформульовано в різних розділах Особливої частини Кримінального кодексу України. Розглянуто категорію кримінальних правопорушень об’єднаних з криміналістичної точки зору в одну групу, де засобом вчинення є підпал: диверсія; умисне знищення або пошкодження майна; незаконне заволодіння ґрунтовим покривом земель; порушення правил охорони або використання надр, незаконне видобування корисних копалин; знищення або пошкодження лісових масивів; умисне знищення або пошкодження територій, взятих під охорону держави, та об’єктів природно-заповідного фонду; терористичний акт; масові заворушення; умисне знищення або пошкодження майна працівника правоохоронного органу, державної виконавчої служби, приватного виконавця; умисне знищення або пошкодження майна службової особи чи громадянина, який виконує громадський обов’язок у зв’язку з їхньою службовою чи громадською діяльністю; умисне знищення або пошкодження майна, що належить журналісту, його близьким родичам чи членам сім’ї; умисне знищення або пошкодження майна судді, народного засідателя або присяжного; умисне знищення або пошкодження військового майна. Зазначається, що наведені кримінальні правопорушення зазвичай суттєво відрізняються один від одного за своїми кримінально-правовими ознаками: об’єктом і предметом посягання, суб’єктом, формою вини тощо. Але у механізмі їх вчинення важливу роль відіграє спосіб вчинення – підпал та виникаюча при цьому пожежа, що відбувається у специфічній обстановці, утворює характерні сліди. Тобто, за криміналістичними ознаками зазначені кримінальні правопорушення можуть бути об’єднані в одну групу для якої потрібно розробити загальні теоретичні положення та практичні рекомендації. Зроблено наголос на тому, що у розглянутих кримінальних правопорушеннях є спільне та важливе з криміналістичної точки зору: наслідки дії вогню, виявлення яких є підставою для початку кримінального провадження. Саме наслідки пожежі, як правило, є вихідною інформацією і фактором, що визначає характер слідчих ситуацій на початковому етапі розслідування. Ця обставина обумовлює спільність окремих теоретичних положень і практичних рекомендацій щодо розслідування цих правопорушень і дає підстави об’єднати їх в окрему однорідну з криміналістичної точки зору групу для розробки основних положень методики їх розслідування.

Посилання

1. Кримінальний кодекс України від 05.04.2001. Відомості Верховної Ради України. 2001. № 25-26. Cт. 131.

2. Великий тлумачний словник сучасної української мови / Уклад. і голов. ред. В. Т. Бусел. Київ-Ірпінь : Перун, 2003. 1440 с.

3. Кодекс цивільного захисту України від 02.11.2012. Відомості Верховної Ради України. 2013. № 34-35. Cт. 458.

4. ДСТУ 2272-93. Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять. URL : http://online.budstandart.com/ua/catalog/doc-page?id_doc=29684.

5. Кримінальне право України: Особлива частина : підруч. / за ред. М. І. Бажанова, В. В. Сташиса, В. Я. Тація. Київ : Юрінком Інтер; Харків : Право, 2001. 496 с.

6. Про внесення змін і доповнень до постанов Пленуму Верховного Суду України від 02.07.1976 № 4 «Про питання, що виникають в судовій практиці у справах про знищення та пошкодження державного і колективного майна шляхом підпалу або внаслідок порушення прав пожежної безпеки» : Постанова Пленуму Верховного Суду України від 03.03.2000 № 3. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0003700-00#Текст.

7. Особливості розслідування окремих видів злочинів : мультимедийний навч. посібник. URL : https://arm.naiau.kiev.ua/books/orovz/lections/lection10.html.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-15

Як цитувати

Покраса, К. (2024). КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВА І КРИМІНАЛІСТИЧНА КЛАСИФІКАЦІЯ ЗЛОЧИНІВ, ПОВ’ЯЗАНИХ З ПОЖЕЖАМИ. Науковий вісник Дніпровського державного університету внутрішніх справ, (1), 303–307. https://doi.org/10.31733/2078-3566-2022-5-303-307

Номер

Розділ

БОРОТЬБА З ПРАВОПОРУШЕННЯМИ: КРИМІНАЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНА, КРИМІНАЛІСТИЧНІ, ОРГАНІЗАЦІЙНІ ТА ТАКТИЧНІ АСПЕКТИ