НОРМАТИВНО-ПРАВОВА ОСНОВА ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІЦІЇ У СФЕРІ ПРОТИДІЇ СЕКСУАЛЬНОМУ НАСИЛЬСТВУ НАД ДІТЬМИ
DOI:
https://doi.org/10.31733/2078-3566-2022-5-182-189Ключові слова:
Національна поліція, поліцейська діяльність, правові засади діяльності поліції, протидія злочинності, сексуальне насильство.Анотація
У статті здійснено правовий аналіз законодавства, безпосередньо спрямованого на протидію сексуальному насильству над дітьми, та законодавства, що регулює діяльність поліції у сфері протидії сексуальному насильству над дітьми. Автор зазначає, що всебічний захист прав і законних інтересів дітей, у тому числі захист дітей від сексуальних зловживань, є одним із пріоритетних напрямів державної політики нашої країни, який реалізується через розгалужену систему державних органів, серед яких і Національна поліція України. Відповідно до поставлених завдань на поліцію покладено широке коло обов’язків щодо забезпечення та захисту прав і законних інтересів людини, забезпечення публічної безпеки і порядку, запобігання, виявлення та припинення кримінальних і адміністративних правопорушень, запобігання та протидії домашньому насильству або насильству за ознакою статі тощо. Ефективність та якість виконання покладених на поліцію завдань щодо протидії сексуальному насильству над дітьми насамперед залежить від нормативно-правового забезпечення такої діяльності. Також встановлено, що значна кількість міжнародних нормативних документів спрямована на запобігання сексуальній експлуатації дітей. Основним нормативним документом, спрямованим на захист дітей від сексуального насильства, є Конвенція Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального розбещення 2007 року. Підкреслено, що ратифікація міжнародних нормативних актів призводить до позитивних змін у національному законодавстві та сприяє розвитку системи забезпечення прав та інтересів дитини. Також встановлено, що нормативно-правове забезпечення діяльності поліції у сфері протидії сексуальному насильству щодо дітей представлено значною кількістю нормативних джерел. Детальний аналіз цих джерел дозволив виявити низку правових колізій, які потребують негайного усунення, оскільки такі колізії можуть створити умови, за яких захистити дитину від сексуального насильства буде неможливо. Також встановлено, що розгалужена система підзаконних нормативно-правових актів не сприяє належному захисту дітей від сексуального насильства. Дублювання повноважень, відсутність чіткої системи координації та контролю, розгалужена система державних органів з однаковими функціями, все це в сукупності створює умови для недобросовісного виконання державними службовцями, в тому числі працівниками поліції, своїх обов’язків щодо захисту дітей від сексуальних зловживань та сексуальної експлуатації.
Посилання
1. Конвенція про права дитини. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_021#Текст.
2. Конвенція Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_927#Текст.
3. Конвенція Ради Європи про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок і домашнім насильством. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_001-11#Текст.
4. Конституція України від 28 червня 1996 року. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/ main/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Текст.
5. Про Національну поліцію : Закон України від 02 липня 2015 р. № 580-VIII. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/580-19#Текст.
6. Про охорону дитинства : Закон України від 26 квітня 2001 р. № 2402-ІІІ. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/2402-14#Текст.
7. Алгоритм дій працівників Національної поліції із суб’єктами, які здійснюють заходи щодо захисту дітей, які постраждали від насильства : Методичні рекомендації. Дніпро : Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ. 2020. 138 с.
8. Про запобігання та протидію насильству в сім’ї : Закон України від 07.12.2017 № 2229-VIII. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2229-19#Текст.
9. Порядок винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового заборонного припису стосовно кривдника : Наказ Мін. МВС України від 01 серпня 2018 року № 654. URL : https://zakon.rada.gov.ua/ laws/show/z0965-18#Text. 10. Кримінальний кодекс України. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Текст.