МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА ПОДАТКОВІ ПРАВОПОРУШЕННЯ ТА ШЛЯХИ ЙОГО ІМПЛЕМЕНТАЦІЇ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.31733/2078-3566/2024-5-43Ключові слова:
зарубіжний досвід, податки, відповідальність, санкції, податкові системи, правове регулювання, податковий контроль, податкові санкціїАнотація
Розкрито досвід правового регулювання відповідальності за податкові правопорушення.Визначено, що податкова система – це основа функціонування будь-якої держави. Від ефективності податкового законодавства та його дотримання залежить економічна стабільність. Незважаючи на важливість податкової системи, порушення податкового законодавства є поширеним явищем як в Україні, так і за її межами.Здійснено огляд основних положень податкового законодавства зарубіжних країн (Франції, Німеччини, Польщі, Нідерландів, США). Охарактеризовано види податкових санкцій, що становлять підставу для юридичної відповідальності.Під час дослідження було детерміновано, що особливістю правового регулювання у сфері податкових правопорушень у Франції є наявність великої кількості превентивних заходів. Наприклад, якщо суб’єкт оподаткування планує фінансові операції, то він може завчасно отримати консультації щодо необхідних розмірів сплати податку чи виправлення податкової декларації. Виокремлено досвід Польщі у сфері відповідальності за податкові правопорушення та зазначено, що в цій країні податкова відповідальність базується на принципі соціальної відповідальності – якщо суб’єкт декларування притягується до відповідальності, то поряд із штрафними санкціями він втрачає право на податкові пільги, якими користувався до порушення законодавства у сфері оподаткування. Визначено, що у податковому законодавстві Німеччини застосовується принцип безкарності до тих, хто зможе повністю виправити неправильні відомості за всі податкові правопорушення податкового виду до закінчення строку давності. Виявлено, що на застосування фінансової відповідальності за податкові правопорушення у США впливають такі чинники, як надто ускладнена система контролюючих органів та три рівні податкової системи (федеральний, штатний, місцевий). Водночас Нідерланди надають право платникам податків – нерезидентам на базові пільги.У висновку на основі досвіду зарубіжних країн визначено напрями його можливої імплементації в податкову систему України.
Посилання
Андрущенко В. Л., Тучак Т. В. Податкові системи зарубіжних країн : навч. посібник. Ірпінь : Ун-т держ. фіскал. служби України, 2021. 210 с.
Бабенко А. Ю., Небесна М. О. Правове регулювання відповідальності за порушення митного законодавства у зарубіжних країнах. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія : Юриспруденція. 2021. № 53. С. 34−39.
Директива Ради (ЄС) 2016/1164 від 12 липня 2016 року про встановлення правил протидії практикам ухилення від сплати податків, які мають безпосередній вплив на функціонування внутрішнього ринку. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984_022-16#Text.
Інформаційна довідка : Податкова система країн-членів ЄС. Липень, 2022. № 11. USAID. 20 с. URL: https://internews.ua/storage/app/media/rang/InfoNotes/PDF/11-podatkova-sistema- krain-chleniv-es.pdf.
Манукян А. А. Відповідальність за порушення норм податкового законодавства : дис. ... д-ра філос. : 081 Право / Нац. юрид. ун-т ім. Ярослава Мудрого. Харків, 2024. 224 с.
Смакограй М. К. Правове регулювання фінансової відповідальності за податкові правопорушення в Україні : дис. … д-ра філос. : 081 Право / КНЕУ. Київ, 2024. 238 с.
Усенко Р. А. Фінансові санкції̈ за законодавством України : монографія. Київ : Дакор, 2007. 168 с.
Abgabenordnung (AO). buzer.de. URL: https://www.buzer.de/AO.htm.
Code général des impôts. Legifrance. URL: https://www.legifrance.gouv.fr/codes/ texte_lc/LEGITEXT000006069577/.
The Dutch tax system. Expatica. URL: https://www.expatica.com/nl/finance/taxes/ netherlands-tax-system-103981/.