ВИЗНАЧЕННЯ СУТНОСТІ ШКОДИ, ЗАПОДІЯНОЇ АДМІНІСТРАТИВНИМ ПРАВОПОРУШЕННЯМ
DOI:
https://doi.org/10.31733/2078-3566-2023-2-439-444Ключові слова:
держава, суспільство, шкода, адміністративне правопорушення, склад адміністративного порушення, адміністративне стягнення, причинно-наслідкові зв’язки.Анотація
Реформування адміністративної відповідальності є нагальним та невідкладним завданням у контексті подальшого розвитку усієї системи права. З огляду на це важливим та актуальним є проведення спеціальних та комплексних наукових досліджень, формування теоретичних узагальнень щодо з’ясування сутності шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням. У статті проведено дослідження щодо з’ясування правової сутності шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням. Розкрито особливості науково-теоретичних підходів до визначення сутності шкоди, завданої адміністративним правопорушенням, у контексті визначення її місця у структурі елементів складу адміністративного правопорушення. Зауважено, що з приводу висвітлення наведеного питання на сьогодні існує чимало розбіжностей у науковій доктрині. Відзначено, що теоретично шкода, що завдається адміністративним правопорушенням, вочевидь, повинна розглядатися у межах його об’єктивної сторони. Адже вона характеризує власне зовнішній прояв такого правопорушення, його негативний вплив на суспільні правовідносини, що охороняються законом. Також наголошено, що будь-яке адміністративне правопорушення посягає на певне коло суспільних відносин, котрі перебувають під охороною держави та адміністративно-правового регулювання. Зважаючи на проведені дослідження, категорію «шкода, заподіяна адміністративним правопорушенням» запропоновано визначати за двома підходами: вузьким та широким. За широким підходом зміст шкоди запропоновано трактувати як негативний (деструктивний) вплив адміністративно-протиправного діяння, що виявляється у порушенні нормального стану суспільних відносин у відповідній сфері, що охороняються законодавством, у той час як за вузьким підходом – це насамперед негативні суспільно небезпечні наслідки, котрі за причинно-наслідковими зв’язками настають у правопорушеннях з матеріальним складом, полягають у конкретних збитках матеріального характеру, упущеній вигоді, завданні моральної шкоди, моральних страждань, шкоди діловій репутації тощо конкретним потерпілим від правопорушення особам. Обґрунтовано доцільність застосування обох підходів.
Посилання
1. Івашковський Р. І. Об’єктивна сторона адміністративного правопорушення у вигляді самовільного залишення військової частини або місця служби. IV Міжнародний молодіжний науковий юридичний форум : тези доповідей Міжнародної науково-практ. конф. здобувачів вищої освіти і молодих учених. Київ : Національний авіаційний університет, 2021. Т. 1. С. 130–132.
2. Берізко В. М. Особливості складу адміністративного правопорушення у сфері протидії легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом. Юридичний науковий електронний журнал. 2017. № 1. С. 80–83.
3. Колпаков В. К. Адміністративна відповідальність (адміністративно-деліктне право) : навч. посібник. Київ : Юрінком Інтер, 2008. 256 с.
4. Стрельченко О. Г. Специфіка проступку як складової частини адміністративного делікту. Право і суспільство. 2012. № 3. С. 137–143.
5. Адміністративне право України. Повний курс : підруч. ; за ред. В. В. Галунько, П. В. Діхтієвський, О. В. Кузьменко, С. Г. Стеценко та ін. Херсон : ОЛДІ-ПЛЮС, 2018. 446 с.
6. Чернов М. Загальна характеристика юридичних складів правопорушень у сфері банківської діяльності. JURNALUL JURIDIC NAȚIONAL: TEORIE ȘI PRACTICĂ. 2014. С. 104–107.
7. Адміністративне право : підруч. / Ю. П. Битяк (кер. авт. кол.), В. М. Гаращук, В. В. Богуцький та ін. ; за заг. ред. Ю. П. Битяка, В. М. Гаращука, В. В. Зуй. 2-ге вид., перероб. та доп. Харків : Право, 2012. 656 с.
8. Самойлович А. А. Об’єктивна сторона корупційних адміністративних правопорушень. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія «Право». 2019. Вип. 58. Т. 2. С. 54–57.
9. Самбор М. А. Склад адміністративного правопорушення шодо порушення правил карантину людей. Вісник ЛДУВС ім. Е.О. Дідоренка. 2020. Вип. 2 (90). С. 155–170.