ПОЧАТОК ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ УМИСНОГО ЗНИЩЕННЯ АБО ПОШКОДЖЕННЯ ЧУЖОГО МАЙНА, ВЧИНЕНОГО ШЛЯХОМ ПІДПАЛУ ТА ОБСТАВИНИ, ЩО ПІДЛЯГАЮТЬ ДОКАЗУВАННЮ
DOI:
https://doi.org/10.31733/2078-3566-2023-5-238-244Ключові слова:
методика розслідування, кримінальні правопорушення, початок кримінального провадження, власність, слідчий, обставини, що підлягають доказуванню, підпал.Анотація
В статті на основі аналізу думок науковців та матеріалів слідчої практики розглянуто особливості початку досудового розслідування умисного знищення або пошкодження чужого майна, вчиненого шляхом підпалу та обставини, що складають предмет доказування за даною категорією проваджень. Наголошено на тому, що особливості початку досудового розслідування та обставини, що підлягають встановленню, дослідженню та доказуванню є неодмінними елементами структури методики розслідування злочину окремого виду. Приводами до початку розслідування при розслідуванні підпалів є: заяви та повідомлення громадян, повідомлення посадових осіб установ та організацій, безпосереднє виявлення органами дізнання та досудового слідства ознак злочину. Фактичні дані, що є підставами для початку кримінального провадження мають безпосереднє відношення до обставин, що підлягають встановленню, дослідженню та доказуванню. Доведено, що після отримання повідомлення про виникнення пожежі, одразу потребують встановленню наступні обставини: місце вчинення кримінального правопорушення, час виникнення та тривалість пожежі, безпосередня причина пожежі, елементи обстановки місця підпалу після припинення пожежі. В залежності від ситуаційної обумовленості, але, як правило, на подальшому етапі розслідування встановленню, дослідженню та доказуванню підлягають також наступні обставини: спосіб вчинення, мета і мотиви кримінального правопорушення; пожежно- технічна характеристика об’єкта, на якому сталася пожежа; наявність чи відсутність вогненебезпечних матеріалів та речовин, що можливо знаходились на об’єкті пожежі та у зоні горіння; особливості технологічного процесу, якщо пожежа виникла на промисловому об’єкті; події й обставини, що безпосередньо передували виникненню пожежі; розмір нанесених збитків; відомості, що характеризують особу злочинця; обставини, що обтяжують чи пом’якшують відповідальність.
Посилання
1. Кримінальний кодекс України: Закон України від 05.04.2001 № 2341-III. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14.
2. Офіс Генерального прокурора. URL : https://www.gp.gov.ua/ua/ 1stat.
3. Колесниченко А. Н. Структура и содержание методики расследования отдельных видов преступлений. Советская криминалистика. Методика расследования отдельных видов преступлений. В. К. Лисиченко, В. И. Гончаренко, М. В. Салтевский и др.; Под ред.
В. К. Лисиченко. К.: Вища шк.: Головное изд-во, 1988. С. 7-15.
4. Матусовський Г. А. Загальні положення криміналістичної методики розслідування злочинів. Криміналістика: Криміналістична тактика і методика розслідування злочинів. Підручник для студентів юрид. вузів і фак. За ред. В. Ю. Шепітька. Х.: Право, 1998. С. 135-143.
5. Тищенко В.В. Корыстно-насильственные преступления: криминалистический анализ. Монография. Одесса: Юридична література, 2002. 360 с.
6. Кримінальний процесуальний кодекс України : Закон України від 13 квіт. 2012 р. № 4651-VI. URL : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/4651-172.
7. Зеленецкий В.С. Возбуждение уголовного дела. Монография. Х.: Издательство «КримАрт», 1998. 340 с.
8. Рokrasa К. Сriminal law and forensic classification of crimes related to fires. Scientific Bulletin of Dnipropetrovsk State University of Internal Affairs. Scientific Journal. 2022. Special Issue № 1 (120). Рp. 303-307.
9. Криміналістика: Підручник. Кол. авт.: В. Ю. Шепітько, В. О. Коновалова, В. А. Журавель та ін. / За ред. проф. В. Ю. Шепітька. 4-е вид., перероб. і доп. Харків : Право, 2008. 464 с.
10. Особливості розслідування окремих видів злочинів. Мультимедійний навчальний посібник. Розділ 10. Особливості розслідування злочинів, пов’язаних з пожежами. URL : https://arm.naiau.kiev.ua/books/orovz/lections/lection10.html.