ПОРІВНЯЛЬНО-ПРАВОВА ХАРАКТЕРИСТИКА ДЕЯКИХ ПОДАТКОВИХ ЗЛОЧИНІВ У РЕСПУБЛІЦІ КАЗАХСТАН ТА УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.31733/2078-3566-2021-1-209-215Ключові слова:
податок, податкова система, несплата, розрахунковий показник, ухилення від сплати податків.Анотація
У роботі проведено порівняльно-правовий аналіз ряду податкових злочинів за кримінальним законодавством Республіки Казахстан та України. Автори зазначають, що на відміну від загальнокримінальної злочинності, особливістю податкових злочинів є їх висока латентність, розширення засобів їх здійснення, що збільшує суспільну небезпеку і ефективність протидії їм, впливає на стан економічної безпеки, зменшуючи економічні можливості суспільства через ненадходжень до бюджету коштів на державні потреби. Вивчення системних зв’язків податкових злочинів залишається актуальною сферою наукових досліджень, оскільки саме їх розуміння як складової економічної злочинності відкриває дієві шляхи забезпечення економічної безпеки. До сфери компаративної розвідки увійшли положення статті 212 Кримінального кодексу України та статей 244, 245 Кримінального кодексу Республіки Казахстан. Зокрема, акцентовано увагу на положеннях диспозиції ст. 212 КК України, а також зосереджено увагу на санкціях цієї статті з урахуванням системних змін податкового законодавства. Досліджено особливості притягнення особи до кримінальної відповідальності та звільнення від неї за умов укладення компромісу. Автори дійшли висновку про те, що сьогодні не можна говорити про наявність якогось єдиного підходу до питання складу протиправних дій у сфері оподаткування, що вимагали б притягнення винного до кримінальної відповідальності. Автори вважають, що з метою захисту економіки і забезпечення економічної безпеки держав в частині достатнього поповнення бюджету за рахунок податкових надходжень необхідна подальша модернізація кримінального закону і пропонують авторську редакцію статей 244, 245 Кримінального кодексу Республіки Казахстан.
Посилання
1. Брызгалин А., Берник В. Уклонение от уплаты налогов: Правонарушение или объективное явление. Закон. 1995. № 4. С.114.
2. Зрелов А. П., Краснов М. В. Налоговые преступления ; под ред. К. К. Саркисова. М. : Статус-Кво 97, 2004. 192 с.
3. Кучеров И. И. Расследование налоговых преступлений : автореф. дис. … канд. юрид. наук : 12.00.09 / МВД Рос. Федерации. НИИ М., 1995. 19 с.
4. Нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 24 января 2020 года № 3 «О некоторых вопросах применения судами законодательства по делам об уголовных правонарушениях в сфере экономической деятельности». URL : http://adilet.zan.kz/rus/docs/P200000003S
5. Середа И. М. Уклонение от уплаты налогов и сборов, налоговые преступления, преступления против налоговой системы: понятие, характеристика и классификация. Бизнес в законе. Экономико-юридический журнал. № 1. 2005. Вып. 1. С. 20–29.