ОСОБЛИВОСТІ НАЦІОНАЛЬНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ УКРАЇНСЬКОЇ МОЛОДІ В УМОВАХ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ

Автор(и)

  • Каріна ПІСОЦЬКА Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ https://orcid.org/0000-0002-9108-2640
  • Єлизавета БУРМИСТРОВА Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ

DOI:

https://doi.org/10.31733/2078-3566-2023-6-40-44

Ключові слова:

національна ідентичність, молодь, війна, патріотизм, соціокультурні чинники, освітні інституції, самоусвідомлення.

Анотація

Висвітлено проблематику впливу російсько-української війни на формування національної ідентичності українського суспільства. Здійснено аналіз наявних наукових досліджень щодо розуміння поняття «національна ідентичність». Установлено, що поняття «національна ідентичність» є сучасним терміном, що прийшов на зміну більш звичним у традиційних підходах поняттям: «нація» та «національна самосвідомість». Визначено, що особливістю розвитку національної ідентичності в Україні на сучасному етапі є ідентифікація суспільства з огляду на українські цінності, надбання народу, сімейні традиції тощо. З’ясовано, що сьогодні в суспільстві існує криза щодо формування національної ідентичності, що особливо стосується молоді. Також визначено, що криза зумовлена десятирічною війною, повномасштабним вторгненням, внаслідок чого велика частина української молоді емігрувала в різні частини світу, що і стало початком змін у формуванні національної ідентичності. Запропоновано для подолання кризи в українському суспільстві запровадження довгострокових механізмів та інструменти, що відтворять національний ідентифікаційний модус, а саме: піднесення престижу та значущості українських традицій, української мови, створення внутрішньодержавних умов для позитивного сприйняття громадянами своєї нації, країни, держави, створення історичного портрета як визначального чинника для формування національної ідентичності, підвищення соціального статусу нації та країни у світі та його усвідомлення і сприйняття громадянами держави, залучення молоді до патріотичних заходів тощо. Установлено, що найбільш формування національної ідентичності забезпечується дотриманням принципів правової, демократичної, соціальної держави, що створює гідні для людини умови праці й життя, захищає основні права людини та громадянина.

Посилання

1. Кузьо Т. Війна Путіна проти України. Революція, націоналізм і криміналітет / пер. з англ. А. Павлишина. Київ : ДУХ І ЛІТЕРА, 2018. 560 с.

2. Мовчан П. П. Зміст поняття «національна ідентичність»: теоретико- методологічний аспект. Інвестиції: практика та досвід. 2015. Вип. № 17. С. 103–107.

3. Руденко Ю. Ю. Консолідаційна модель національної ідентичності: від теорії суверенітету до теорії політичної модернізації : монограф. Київ : «Видавництво Людмила», 2020. 364 с. URL: https://npu.edu.ua/images/file/vidil_aspirant/dicer/D_26.053.12/Rydenko_monogragia 1904.pdf.

4. Бех І. Д., Докукіна О. М., Федоренко С. Д., Шкільна І. М., Журба К. О. Формування в учнів основної школи національнокультурної ідентичності в контексті сучасних полікультурних впливів : посібник. Київ, 2019. 114 с.

5. Трощинський В. П., Скуратівський В. А., Ярош Н. П. та ін. Формування української ідентичності в умовах сучасних викликів: теоретичні і політичні аспекти : монограф. ; за заг. ред. В. П. Трощинського. Київ : НАДУ, 2018. 256 с.

6. Дзюба І. Чи усвідомлюємо ми українську культуру як цілісність? Україна. Наука і культура. 1988. Вип. 22. С. 315.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-09-13

Як цитувати

ПІСОЦЬКА, К., & БУРМИСТРОВА, Є. (2024). ОСОБЛИВОСТІ НАЦІОНАЛЬНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ УКРАЇНСЬКОЇ МОЛОДІ В УМОВАХ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ. Науковий вісник Дніпровського державного університету внутрішніх справ, (2), 40–44. https://doi.org/10.31733/2078-3566-2023-6-40-44

Номер

Розділ

ТЕОРЕТИКО-ПРАВОВІ, КОНСТИТУЦІЙНО-ПРАВОВІ ТА ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВІ АСПЕКТИ ПРАВ ЛЮДИНИ